Osobní vůz PRESSBURG

Pressburger

Pro nově otevřenou meziměstskou elektrickou dráhu z Vídně do Bratislavy, slavnou „Viedenskú električku“, dodala pražská vagonka barona Ringhoffera sérii elegantních čtyřnápravových osobních vozů. Vyrobeno bylo celkem 7 vozů s oddíly 2. a 3. třídy BCa 1200 – 1206, 4 vozy se služebním oddílem BCDa 1300 – 1303 a 3 vozy, které měly kromě služebního oddílu ještě oddíl poštovní BCDFa 1400 – 1402. Dráha samotná představovala onu mýtickou vlakotramvaj, k níž jsme si nesmyslnými předpisy dnes uzavřeli cestu: ve městech se chovala jako tramvaj, mezi nimi byla běžnou železnicí.

Vozy jezdily na své domovské trati do konce 50. let 20. století, ovšem provoz přes státní hranici do Československa byl ukončen nuceně již v roce 1945. Poté po různu měnily majitele, jezdily nejen u Rakouských spolkových drah ÖBB, ale na konci své aktivní služby také na síti Linzer Lokalbahn společnosti Stern & Hafferl. Tam také obdržely standardní spřahovací ústrojí s nárazníky a šroubovkou, do té doby byly vybaveny středovým spřáhlem. Vyřazovány byly od 50. do 70. let minulého století. Čtyři vozy byly v 90. letech zakoupeny společností Südburgenländische Regionalbahn, kde byly provozovány jako tzv. Märchenzug, Pohádkový vlak. Tato aktivita však okolo roku 2010 skončila a vozy chátraly pod širým nebem, dány napospas počasí a vandalům. Jeden, původní BCDFa 1400, zakoupil Klub priateľov mestskej a regionálnej dopravy a dnes je renovován v Bratislavě. V roce 2017 jsme zakoupili zbývající tři, původních čísel BCa 1202 – 1204, s určením pro využití při vozbě výletních vlaků v České Republice. Kromě jmenovaných vozidel existuje z původní dodávky už jen vůz BCa 1201 v železničním muzeu Schwechat u Vídně a BCDFa 1401 v muzeu tramvajové dopravy v Mariazellu.

Vozy byly sice zakoupeny již v březnu 2017, ale administrativní překážky při přepravě způsobily, že do republiky dorazily teprve 20. června. Za týden jsme zvládli učinit nejnutnější opravy, zasklít okna, opravit dveře zničené při bujarých vagonových večírcích a vozy „prohnat“ revizí podle českých předpisů. Omluvte prosím jejich ošumělý vzhled, víc jsme nestihli a důkladnější ozdravná kůra naše vagony teprve čeká po skončení letní sezóny.

Upozorňujeme cestující, že vozy nejsou vybaveny WC!

OSOBNÍ VOZY MÍSTNÍ DRÁHY VÍDEŇ – BRATISLAVA (LOKALBAHN WIEN – PRESSBURG)
VÝROBA: RINGHOFFER A. G. SMÍCHOV, 1913

Historické fotografie

Galerie historických fotografií přímo odkazuje na obrázky umístěné na různých stránkách na internetu (imhd.sk, veterany.eu, vlaky.net)


 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace

xTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.